info@unkantarim.com

Yılın İlk Mahsul Arpası Ktb'de Satıldı
Buradasınız: Anasayfa / Haberler
24 Şubat 2023, Cuma
Yılın ilk mahsul arpası KTB'de satıldı
Konya Ticaret Borsası'na getirilen 2017-2018 hasat sezonunun ilk mahsul arpası, sembolik olarak kilosu 9 liradan satıldı.
Yılın ilk mahsul arpası KTB'de satıldı

Türkiye'nin tahıl ambarı konumundaki Konya Ovası'nda, 2017-2018 hasat sezonunun ilk mahsul arpası, Konya Ticaret Borsası'nda (KTB) düzenlenen törenle satıldı.

Hububat alımına dualarla başlanan KTB'de, sezonun ilk mahsul satışı, Elektronik Satış Salonu'nda açık artırma usulü ile gerçekleştirildi. Alıcılar ilk mahsulü alabilmek için birbiriyle yarıştı.

Yılın ilk mahsul arpasını, kilogramı 9 liraya Ünkan Tarım Şirketi'nden Ünal Ünsal satın alırken, yılın ilk mahsul arpasını satan da Karatay Hayıroğlu Mahallesi'nden Celalettin Ulusoy oldu.

KTB Meclis Başkan Vekili Bayram Akan, burada yaptığı konuşmada, bu sezon mayıs ayında beklenen yağmurun alındığını söyledi.

Rekoltenin geçen sezonun yüzde 5 ila 8 üzerinde olacağını ifade eden Akan, şunları kaydetti:

"Konya kurak geçen eylül ve ekim ayından sonra kasım ayında yoğun bir yağış almıştır. Geç yağış ve soğuk, bitki çıkışlarını geciktirmiştir. Karlı geçen kıştan sonra, mart, nisan ve mayıs aylarındaki yağış miktarı ve dağılımı oldukça olumlu seyretmiştir. Şu an için hububatta bir sıkıntı görünmüyor. Hububatta kalite geçen seneden iyi olacak. Sulu alanlarda geçen yılki rekolte düzeyinde, kıraç alanlarda bazı bölgelerde çıkış sorunu olsa da genel rekoltede artış olacağı beklenmektedir."

Akan, yeni hasat sezonun hayırlı olmasını diledi. 

Törende, yılın ilk mahsul arpasını satın alan tüccara ve satan çiftçiye çeşitli hediyeler verildi.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın